Dni Gogolina 2012

XXII Dni Gogolina miały niecodzienny charakter. Zwieńczyły obchody 45. rocznicy nadania praw miejskich i odsłonięcia pomnika Karolinki oraz obchody 20. rocznicy współpracy Gogolin – Schongau i Gogolin - Mulheim.

Liczne jubileusze przypadające w bieżącym roku były okazją do zaproszenia samorządowców zaangażowanych we współpracę partnerską. Na zaproszenie Burmistrza Gogolina Joachima Wojtali w XXII Dniach Gogolina uczestniczył m. in. dr Friedrich Zeller – Starosta Powiatu Weilheim–Schongau, Paul Huber – Zastępca Burmistrza Schongau, dr Alfred Beth – wieloletni starosta Powiatu Altenkirchen, Franz Weiss – były Wicestarosta Powiatu Altenkirchen, Marga Rabe - Prezes Koła Kobiet Niemieckich w Mulheim, Igor Chimczak – Mer Mikołajowa, Petr Sagitarius – Starosta Jablunkova oraz  Halina Studnicka – zastępca Burmistrza Zwierzyńca. Do uczestnictwa w Dniach Gogolina zaproszono również osoby wyróżnione Nagrodą Honorową – Statuetką „Karolinki” oraz osoby uhonorowane odznaką „Zasłużony dla Gogolina”.

Zaproszeni goście z miast partnerskich, w godzinach porannych, mieli niecodzienną okazję zwiedzić cementownię w Choruli, zapoznali się również z funkcjonowaniem Centrum Aktywizacji Wiejskiej w Choruli i odwiedzili obiekty sportowe przy gimnazjum i liceum w Gogolinie. W godzinach popołudniowych uczestniczyli w XXII Dniach Gogolina, które obfitowały w liczne atrakcje artystyczne i kulinarne.

IMG_1615.jpeg

IMG_1628.jpeg

Sobotnie popołudnie (28.07.) zdominowali polscy i czescy myśliwi, którzy w ramach projektu „Karlikowe Hody – spotkanie z tradycją i kulturą łowiecką” przygotowali m. in. pokaz sokolnictwa, prezentację psów myśliwskich i występ sygnalistów. Nie mogło przy tym zabraknąć potraw z dziczyzny i wystawy myśliwskich trofeów. W związku z realizacją projektu do Gogolina przybyli myśliwi z Jablunkova, Mostów u Jablunkova, Frydka Mistka, Zwierzyńca oraz Opola i myśliwi zrzeszeni w Kole Łowieckim „Ostoja” w Krapkowicach.

 

 

W ramach Dni Gogolina, w sobotę i niedzielę, odbywał się także VI Gogoliński Festiwal Kołocza Śląskiego. Mieszkańcy i goście mieli okazję delektować się tradycyjnym ciastem, które jest specjalnością miejscowych cukierników. Atrakcją sobotniego popołudnia był bogaty program muzyczny, w tym koncert Orkiestry Dętej Górażdże Cement SA i Stadtkapelle Schongau pod batutą Markusa Grafa. Goście z Bawarii występowali również w Sebastianeum Silesiacum i w kościele parafialnym w Kamieniu Śl. Gwiazdą sobotniego wieczoru był Damian Ukeje, który wraz z zespołem zagrał koncert rockowy.

 

 

Program niedzielny XXII Dni Gogolina rozpoczęła konkursowa parada postaci nawiązujących do Karolinki i Karlika zorganizowana w związku z obchodami 45. rocznicy nadania praw miejskich i odsłonięcia pomnika Karolinki. Paradę prowadziły mistrzynie jeździectwa zrzeszone w Klubie Jeździeckim "Lewada". Zaproszeni goście, w tym mieszkańcy gminy noszący imię Karolina lub Karol, przeszli w korowodzie na Stadion Miejski. 

 

 

W ramach projektu „W Gogolinie - jak w rodzinie…” zorganizowano dla nich spotkanie przy urodzinowej kawie, podczas którego Burmistrz Gogolina, Przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie oraz samorządowcy z miast partnerskich częstowali kołoczem upieczonym w formie wielkiego napisu „Karolinka - Karlik”.

 

 

Znakomitą atmosferę dopełniał bogaty program muzyczny, a w nim koncert Stadtkapelle Schongau, koncert zespołów rozrywkowych: Riveras Show Band z Ostrawy i zespół The Backwards z Bratysławy. Gwiazdą niedzielnego wieczoru był Damian Holecki. Zarówno w sobotnie, jak i w niedzielne popołudnie wystąpiły dzieci i młodzież z Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży „Galicja” we Lwowie oraz Nazar Sawko – zwycięzca ukraińskiej edycji popularnego programu promującego młode talenty muzyczne. W ramach programu „Zdrowa Gmina” prowadzonego przez Gminy Ośrodek Zdrowia można było skorzystać z badań mammograficznych i uzyskać informacje na temat badań prewencyjnych. Z bezpłatnych badań skorzystało 70 pań.

 

 

W niedzielę, po mszy św. goście z Niemiec mieli okazję zwiedzić imponującą wystawę dokumentującą dorobek sołectwa Kamień Śl. w ramach Programu Odnowa Wsi, zwiedzili również izbę tradycji i szkołę.

Organizatorem XXII Dni Gogolina był Gminny Ośrodek Kultury, wsparcia udzielił Urząd Miejski w Gogolinie, Zespół Rekreacyjno – Sportowy oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe. Górażdże Cement SA zostało „Złotym Sponsorem”, pozyskano również wsparcie finansowe ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.